UA RU EN PL
ДОВІДКОВІ ТЕЛЕФОНИ

Київ: +38 068 369 14 07
+38 044 592 68 78

Стрий: +067 89 1-00-00
Львів, Івано-Франківськ
усі контакти та розклад

Що ми лікуємоВикривлення хребта - сколіозСтатті

Міфи і помилки стосовно лікування сколіозу

Практично усім дітям шкільного віку виставляють діагноз сколіозу, що є абсолютною вигадкою, бо у більшості таких випадків помилково плутають просте порушення осанки із сколіозом.

Сутулість, кругла спина і навіть розташування одного плеча вище іншого – не є ознаками сколіозу. Вади осанки зменшуються в період канікул і наростають до кінця навчального року. Їх, на відміну від сколіозу, легко виправляє фізкультура, танці, вправи на турніку, шведській стінці, плавання в басейні, тобто активний спосіб життя.

При сколіозі основною відмінністю є те, що викривлення хребта трапляється одночасно у трьох площинах і проходить його скручування, що маніфестує формування горба на одній половині спини. Тільки рентгенологічний діагноз дає право встановити діагноз сколіозу на ранній стадії його формування. Тому, поголовне голослівне приписування школярам наявності у них сколіозу є не що інше, як нісенітниця.

Хворим на сколіоз в Україні на всіх етапах викривлення хребта застосовують корсети. Дивно бачити дітей з викривленнями 60 -100 і навіть більше градусів, котрих місяцями і роками мордують в корсетах. Застосування корсетів в цивілізованому світі можливе тільки при величині викривлення 20-40 градусів. Таке лікування не передбачає усунення викривлення хребта, метою такого лікування є призупинення темпів прогресування сколіозу. Помилково застосовувати корсети і у дітей з аномаліями хребта, котрі приводять до його викривлення ( клиновидні хребці, напівхребці, блоки хребців, тощо).

Хворих на сколіоз утримують в спеціалізованих школах та інтернатах. Ніякого відношення до лікування сколіозу таке перебування в спеціалізованих закладах не має. В розвинутих країнах світу такі установи ліквідовано. Діти, хворі на сколіоз, мають спостерігатися фахівцем, котрий обере належне лікування і не пропустить оптимальних термінів для виконання оперативного втручання.

При викривленні хребта у 40-45 градусів хворим показана операція. Помилковим є намагання лікувати таких дітей консервативними методами, це пролонгує термін операції і зменшує її ефективність.

Помилкою є також відтермінування операції у дітей з прогресуючим сколіозом до досягнення 15-17 років, тобто до закінчення фізіологічного росту. При прогресуванні сколіозу понад 10 градусів на рік і при перевищенні викривлення в 40-45 градусів хворого необхідно оперувати. Існує ряд операцій, котрі можна виконувати хворим до статевого дозрівання.

Батьки намагаються максимально відкладати призначену операцію, місяцями і роками збирають кошти, але ефективність операції найвища при сколіозі 40-60 градусів. Помилковою є думка, що операція може повністю вирівняти хребет. Сучасна хірургія в кращому випадку усуває 50-70% деформації хребта. Тому, слід мати на увазі залишкову деформацію після операції, котра заважає досягти ідеального косметичного результату.

При сколіозі понад 120 градусів, можливості хірургії зводяться до мінімуму. Задовільної корекції хребта досягти майже неможливо.

Дегенеративний сколіоз у жінок – об’єкт уваги хірургів-вертебрологів. Поперековий сколіоз є причиною нестерпного довічного болю. Консервативні методи є неефективними. Хворі не знають, що, незважаючи на вік, сколіоз можна оперувати у 50 – 60 років. Альтернативи оперативному лікуванню немає. Операція - єдине спасіння для таких жінок.

Останній міф, що горбатого могила виправить. Нині це спростовано світовими медичними досягненнями. Першим лікарем, що застосував сучасні методи лікування сколіозу в Україні (метод Котреля-Дюбуссе та метод Ленке) є нейрохірург Курілець І.П. – директор клініки Міжнародний центр нейрохірургії. Нині, завдяки Міжнародному центру нейрохірургії, Україна не поступається технічній оснащеності інших країн при виконанні таких операцій. Досвід же українських фахівців через велику кількість складних і запущених випадків значно перевищує досвід закордонних лікарів з благополучних, в плані своєчасності лікування сколіозу, країн ЄС.

Повернутися у розділ