UA RU EN PL
ДОВІДКОВІ ТЕЛЕФОНИ

Київ: +38 068 369 14 07
+38 044 592 68 78

Стрий: +067 89 1-00-00
Львів, Івано-Франківськ
усі контакти та розклад

Що ми лікуємоГрижа міжхребцевого дискаСтатті

Мікродискектомія

Зміст:

 • Грижа міжхребцевого диска: загальна інформація
 • Показання до хірургічного лікування
 • Переваги лікування у МЦНХ
 • Мікродискектомія: відповіді на запитання
 • Альтернативні методи хірургічного лікування
  •  

   Що таке мікродискектомія?

   Что такое микродискэктомия?

   Мініінвазивна операція, під час якої через невеликий розріз на спині видаляється грижа міжхребцевого диска (herniated disc).

   Слово «мікро» застосовується у зв’язку з виконанням операції під операційним мікроскопом спеціальними мікрохірургічними інструментами.

   Що таке грижа міжхребцевого диска і чому вона виникає?

   Це вип’ячування внутрішнього вмісту міжхребцевого диска (пульпозного ядра) через розірвану оболонку (фіброзне кільце). При великих розмірах грижа стискає нервовий корінець, що розташований поруч та відповідає за іннервацію ноги. Основною причиною розриву фіброзного кільця є його ослаблення при дегенерації міжхребцевого диска. На цей процес впливають:

   вікові дегенеративні
   зміни в хребті
   генетична слабкість
   хребта
   сидячий спосіб
   життя
   важка фізична праця,
   зокрема піднімання
   важких речей
   травми хребта надмірна вага
   куріння

   Які симптоми грижі міжхребцевого диска?

   Найхарактернішою ознакою грижі є виражений біль у нозі (ішіас, sciatica), що може також супроводжуватися онімінням та слабкістю рухів у стопі, болем в попереку та сідниці.

   Як пов’язаний біль у нозі з грижею?

   Нервові корінці в поперековому відділі хребта відповідають за іннервацію ніг, тому стиснення одного з них викликає біль в частині ноги.

   Як діагностують грижу міжхребцевого диска?

   «Золотим стандартом» діагностики грижі міжхребцевого диска є якісно виконана магнітно-резонансна томографія (МРТ). У порядку виключення, коли існують абсолютні протипоказання до МРТ, для діагностики використовують спіральну комп’ютерну томографію (СКТ).

   Чи завжди необхідно робити операцію?

   Лише 10-15% хворих з грижею потребують операції. Інші 85-90% одужують самостійно. Причиною цього є те, що з часом грижа втрачає воду, «висихає» і, як результат, зменшується в розмірах. Середній термін «висихання» грижі складає 6-12 місяців. Це природній процес, який не можливо прискорити.

   Широковживане поняття «лікування грижі без операції» насправді є всього-на-всього комплексом заходів, які полегшують біль під час очікування її природнього зменшення. До таких заходів можна віднести медикаментозне лікування, виконання блокад, призначення спеціальних вправ, фізіотерапії тощо.

    

   Показання до хірургічного лікування грижі міжхребцевого диска

   Коли вам може бути рекомендована мікродискектомія?

   1Якщо інтенсивність болю значно знижує
   якість життя та працездатність
   2Якщо застосування протизапальних та
   знеболюючих ліків не достатньо полегшує біль
   3Якщо через 1 місяць після виникнення
   біль в нозі не почав зменшуватися

   Слід зауважити, що при наявності показань до операції оптимальним терміном для її виконання є перші 4 місяці з моменту виникнення болю в нозі.


   Коли необхідно негайно виконати операцію?

   !Якщо у вас порушилося сечовипускання,
   випорожнення, оніміла промежина
   !Якщо у вас ослабли ноги
   !Якщо у вас ослабла стопа і
   ви не можете стати на носок / п’ятку

    

   Переваги лікування грижі у Міжнародному центрі нейрохірургії

   Досвід Міжнародного центру нейрохірургії

   Ми першими в Україні виконали мікродискектомію ще в 1993 році. З того часу технологія була значно удосконалена, і на даний час ми маємо найбільший досвід лікування гриж міжхребцевих дисків.

   15000
   виконаних
   мікродискектомій
   50000
   хворих проліковано
   консервативно
   • Операція призначається виключно за строгими показаннями, у всіх інших випадках вам буде призначено консервативне лікування
   • Операції виконуються під сучасними операційними мікроскопами, зокрема під найпотужнішим в Україні Carl Zeiss® Pentero на спеціально розробленому операційному столі Hall-Relton-Kurilets Frame®
   • Передопераційна розмітка операційного поля під рентген-контролем Siemens®
   • Сучасне анестезіологічне обладнання Datex Ohmeda® General Electric® забезпечує мінімізацію ризиків наркозу
   • Індивідуальна стерилізація інструментів безпосередньо перед операцією
   • Маленький розріз шкіри (2-4 см) та мінімальна травматизація суміжних тканин
   • Тривалість операції 20-30 хвилин
   • Перебування в лікарні 1-2 дні
   • Відновлення працездатності через 5-6 тижнів
   • При рецидиві грижі (4% випадків) у перші 6 місяців повторна операція виконується безкоштовно
   • Після операції всі консультації нейрохірургом пацієнта проводяться безкоштовно
   • У вартість операції включено все, тому вам не потрібно здійснювати додаткові платежі лікарям та медсестрам, купувати ліки та витратні матеріали
   • Оплата за операцію здійснюється офіційно в банк на основі укладеного договору про виконання хірургічного втручання

    

   Мікродискектомія: відповіді на запитання

   Яка статистика результатів після мікродискектомії?

   87%
   повне одужання

   8%
   часткове зменшення болю
   4%
   ризик повторного
   виникнення грижі

   1%
   ризик ускладнень

   Чи можливо за допомогою мікродискектомії вилікувати біль в попереку?

   Мікродискектомія покликана в першу чергу позбавити вас від болю в нозі. Якщо у вас також болить поперек, і він почав турбувати одночасно з болем в нозі, то у більшості випадків після операції він мине. Якщо ж ви страждаєте від хронічного болю в попереку (більше 6-12 міс.), то з великою вірогідністю після операції він залишиться. Для лікування ізольованого болю в попереку мікродискектомія практично не застосовується.

   Які аналізи та обстеження необхідно буде пройти перед операцією?

   Після госпіталізації в стаціонар кожен пацієнт проходить стандартний набір передопераційних обстежень та аналізів, зокрема у вас буде взято кров на загальний аналіз, біохімічний аналіз, коагулограму. За допомогою експрес методів вас перевірять на такі інфекційні захворювання, як гепатит В та С, сифіліс. Також в обов’язковому порядку вам виконають електрокардіографію (ЕКГ), рентгенографію легень, вас огляне терапевт та анестезіолог. В окремих випадках, для мінімізації ризиків анестезії, вам можуть призначити комп’ютерну томографію (КТ) легень, фіброгастроскопію (ФГДС), ультразвукове дослідження (УЗД) органів черевної порожнини та нирок, доплерографію вен нижніх кінцівок тощо. При необхідності до вашого огляду залучать суміжних спеціалістів.

   Про що потрібно повідомити вашого лікаря перед операцією?

   Про проблеми зі згортанням
   крові, прийом антикоагулянтів
   (Варфарин, Аспірин)
   Про інфекційні захворювання:
   гепатит В, С, туберкульоз,
   венеричні захворювання
   Про проблеми з серцем,
   гіпертонічну хворобу
   Про підвищену температуру тіла,
   простуду, кашель
   Про проблеми з нирками Про алергію на ліки
   Про варикозне розширення
   вен на ногах
   Про будь-які
   інші захворювання
   Про виразку шлунку
   або дванадцятипалої кишки

   Що власне відбувається під час мікродискектомії?

   В операційній вас повільно введуть в наркоз. Потім перекладуть долілиць на спеціально розроблений для мікродискектомії операційний стіл Hall-Relton-Kurilets Frame®. Щоб точно визначити місце проведення операції лікар за допомогою рентген ЕОПа проведе розмітку. Після обробки операційного поля розчином антисептика вас накриють стерильними одноразовими простинями.

   Нейрохірург зробить невеличкий розріз шкіри (2-4 см) над остистим відростком. Потім спеціальним інструментом розведе м’язи і встановить маленький ранорозширювач. Після цього, при потребі, буде повторно виконано рентген-контроль для підтвердження рівня доступу. На наступному етапі під операційним мікроскопом нейрохірург розсіче жовту зв’язку, безпосередньо під якою розташований дуральний мішок та стиснений грижею нервовий корінець. У частині випадків, коли жовта зв’язка прикрита кістковими розростаннями, їх частково видалять, роблячи можливим доступ у канал хребта.

   Після цього хірург за допомогою мікроінструментів делікатно відведе в сторону стиснений нервовий корінець, під яким, зазвичай, знаходиться грижа. Спеціальними мікрокусачками грижа буде видалена, що створить достатньо місця для нерва. Перед закінченням нейрохірург під мікроскопом уважно огляне міжхребцевий диск, з якого випала грижа, щоб переконатися, що в ньому немає нежиттєздатних шматків хряща, що можуть випасти і повторно стиснути нерв. Після ретельної зупинки кровотечі та, при потребі, встановлення дренажа післяопераційна рана буде зашита косметичним швом.

   Що відбувається після операції?

   Після мікродискектомії пацієнти зазвичай не потребують перебування в реанімації і знаходяться в своїй палаті, де поруч можуть бути їхні рідні. Через 2-3 години після операції дозволяється пити та їсти, а через 4-5 годин пацієнт може вставати та ходити. Зазвичай, через біль у післяопераційній рані, у перші 12-24 години після операції ви потребуватимете введення ін’єкційних знеболюючих ліків, однак потім більшість пацієнтів обходяться таблетованими. Наступного ранку після операції медсестра перев’яже вашу рану. Вас огляне лікар і, при задовільному самопочутті, випише додому, давши детальні рекомендації в письмовій формі.

   В абсолютній більшості випадків біль у нозі минає одразу після операції, і пацієнти відчувають лише незначний біль в області післяопераційної рани. В окремих випадках, через набряк нерва, незначний біль у нозі може турбувати ще протягом кількох днів, а інколи й тижнів. У такому випадку лікар призначить короткий курс протизапальних препаратів.

   Частина пацієнтів після операції також відчувають зниження чутливості в нозі, що є нормальним і без лікування проходить за кілька місяців.

   Які обмеження ви будете мати після виписки додому?

   • Протягом першого тижня не рекомендовано сидіти (не стосується сидіння на унітазі
   • Ходити можна без обмежень, залежно від самопочуття
   • Протягом 3-4 місяців після операції слід уникати підняття важких предметів, згинання та тривалого сидіння
   • Керувати автомобілем дозволяється за 4-6 тижнів по операції

   Коли ви зможете повернутися до роботи?

   Відновлення після кожної операції проходить дуже індивідуально і залежить від того, на скільки ви погано себе почували до операції, скільки часу ви хворіли, чи була у вас слабкість в одній або в обох ногах, чи були у вас інші ускладнення до/після операції, від інших наявних у вас захворювань, від вашого віку, ваги та від сумлінності виконання вами післяопераційних рекомендацій.

   Середній термін відновлення працездатності складає 6 тижнів. Максимальний же може скласти 3-4 місяці, особливо це стосується осіб, що займаються важкою фізичною працею.

   Про що необхідно обов’язково повідомити лікаря після операції?

   Планові обов’язкові післяопераційні огляди нейрохірургом проводяться через 6 та 12 тижнів після операції. Однак слід невідкладно повідомити свого лікуючого лікаря, якщо після операції у вас виник один з нижчевказаних симптомів:

   • слабкість в ногах
   • порушення контролю над сечовипусканням
   • біль у животі
   • біль в нозі, що наростає
   • температура тіла вище 38oC (незначне підняття температури після операції вважається нормальним)
   • інтенсивний біль в спині, що наростає, спазми м’язів спини
   • набрякання та виділення з післяопераційної рани

   Які можливі ускладнення після мікродискектомії?

   Загалом мікродискектомія є дуже безпечною мініінвазивною операцією, однак, як і при будь-якій медичній процедурі, існує невеликий ризик. Ризик ускладнень при виконанні мікродискектомії складає приблизно 1%, серед них можуть бути:

   • інфікування післяопераційної рани
   • ушкодження дурального мішка з витіканням ліквору (зупиняється після кількох днів лежання)
   • ушкодження нерва, що стиснений грижею (рідко)
   • утворення кров’яного згустка в рані, що потребує видалення (рідко)
   • слабкість рухів у ногах, порушення контролю над тазовими органами (дуже рідко)
   • утворення тромбів у ногах, що можуть мігрувати в легені (дуже рідко)

   Ускладнення, що не пов’язані безпосередньо з операцією:

   • пневмонія
   • серцевий напад
   • інфекція сечовивідних шляхів та інше

   Чи видаляється під час операції міжхребцевий диск?

   Мікродискектомія є органозберігаючою операцією, тому під час її виконання здорова частина диска не видаляється. Видаляється лише власне грижа та нежиттєздатна частина диска, що все-одно більше не несе жодного навантаження, а може лише бути причиною повторного випадіння грижі. Після мікродискектомії, зазвичай, залишається 50-80% диска, тому в майбутньому він буде частково виконувати свої функції.

   Чи можливе повторне випадіння грижі?

   Ризик повторного випадіння грижі є дуже малим (приблизно 4%). У це число входить як повторне випадіння грижі з того самого диска, так і її випадіння з будь-якого іншого. Пов’язують це, частіше за все, з продовженням прогресування дегенеративних змін у хребті. При повторному випадінні грижі лише частина пацієнтів будуть потребувати її повторного видалення, більшість же одужують без операції. Статистично лише 1 з 20 пацієнтів, кому було виконано мікродискектомію, протягом життя потребуватиме ще однієї операції на хребті.

   Які можливі наслідки у випадку невиконання мікродискектомії хворому, у якого є до неї прямі показання?

   • значне зниження якості життя, втрата працездатності
   • виражений біль, що може тривати багато місяців
   • виражені побічні ефекти від тривалого прийому великої кількості протизапальних препаратів (шлунково-кишкова кровотеча, порушення функції нирок та печінки)
   • порушення ходьби внаслідок парезу стопи через відмирання стисненого грижею нервового корінця (повний параліч ніг зустрічається рідко)
   • порушення контролю над сечовипусканням
   • імпотенція
   • деформація хребта через вимушене положення тіла (анталгічний сколіоз)

    

   Альтернативні методи лікування

   Які існують альтернативні методи хірургічного лікування гриж міжхребцевих дисків?

   Оскільки грижі міжхребцевих дисків зустрічаються доволі часто, а операційний мікроскоп є достатньо дорогим обладнанням, існує багато інших методів їх хірургічного лікування. Окрім мікродискектомії, найпоширенішим методом є стандартна дискектомія, що робиться без операційного мікроскопа.

   Метод більш травматичний, особливо, що стосується видалення грижі у людей старшого віку та осіб з надмірною вагою тіла. Порівняння мікродискектомії та стандартної дискектомії можна побачити в таблиці, розташованій нижче.

   МікродискектоміяСтандартна дискектомія без операційного мікроскопа
   Відсоток повного одужання87%65%
   Середня тривалість операції 30 хв60 хв
   Розріз2-4 см5-7 см
   Ризик ускладнень1%5%
   Дестабілізація хребтане відбуваєтьсячасто відбувається
   Перебування
   в лікарні
   1-2 дні3-5 днів
   Дозволяється ходитиодразу після операціїчерез 1-2 дні після операції
   Дозволяється сидітичерез 7 днів після операціїчерез 2-3 тижні після операції
   Повернення
   до роботи
   6 тижнів8-10 тижнів

   Окрім стандартної дискектомії, також зустрічаються ендоскопічна дискектомія та лазерна дискектомія.

   Ендоскопічна дискектомія

   Сучасний метод мінніінвазивного видалення гриж міжхребцевих дисків за допомогою ендоскопа. Мінусом методу є його вкрай обмежене застосу- вання, а саме те, що він дозволяє видаляти лише екстрафорамінальні та форамінальні грижі, на які припадає всього 10-15% усіх гриж. У порівнянні з мікродискектомією ризик ускладнень та променеве навантаження більше.

   Лазерна дискектомія

   Метод, що набув значної популярності серед пацієнтів завдяки своїй назві. На жаль, інших переваг не має. Дозволяє лікувати лише невеликі несекве- стровані грижі, які часто взагалі не потребують хірургічного лікування. Окрім того, містить достатньо високий ризик ушкодження лазером нерво- вого корінця. У сучасній нейрохірургії не застосовується.

   Як стати пацієнтом Міжнародного центру нейрохірургії?

   Коли ви будете готові до операції, вам необхідно приїхати зранку (з 8.00 до 12.00) до нас в клініку. Оскільки мікродискектомія - процедура короткотривала, попередній запис є необов’язковим, і ви будете прооперовані в день поступлення, або як максимум - наступного дня.

   Також, якщо у вас з’являться додаткові запитання, ви завжди можете зателефонувати нейрохірургу, який вас консультував, на мобільний телефон або на телефон клініки.

    

   Автор статті
   Курілець Ігор Ігорович

   Повернутися у розділ