UA RU EN PL
ДОВІДКОВІ ТЕЛЕФОНИ

Київ: +38 068 369 14 07
+38 044 592 68 78

Стрий: +067 89 1-00-00
Львів, Івано-Франківськ
усі контакти та розклад

Що ми лікуємоГрижа міжхребцевого дискаСтатті

Що треба знати про грижі міжхребцевих дисків?

Поширення магнітно-резонансних томографів (МРТ) дає можливість пройти сканування кожному пересічному мешканцю України. Відомо, що у кожної другої особи на протязі життя має місце бодай один епізод болю в спині.

Найчастіше обстежені на МРТ пацієнти, читаючи висновок радіолога, шоковані наявністю у них однієї чи декількох гриж міжхребцевих дисків. Нейрохірурги та невропатологи щодня консультують таких хворих.

Що ж насправді треба знати кожному пацієнту, якого турбує біль в спині? Поділилися цією інформацією фахівці Міжнародного центру нейрохірургії з огляду на десятки тисяч консультованих ними людей з такою патологією.

1. Діагноз «грижа диску» радіологи виставляють практично усім клієнтам магнітно-резонансних томографів. Не було жодного випадку, коли у висновку навіть здорових людей було б написано – норма. З огляду на строгість законодавства та службових інструкцій лікарі - радіологи швидше страхують себе, описуючи у кожному випадку якусь патологію.

2. Зміни на МРТ слід співвідносити з віком хворого, тобто мова йде про вікову норму зображення хребта у кожній віковій категорії. Частіше за все висновок МТР описує вікові зміни хребта, котрі не мають відношення до патології і є нормальним процесом старіння хребта.

3. Задача сучасного лікаря - нейрохірурга полягає в тому, щоб відрізнити патологічні процеси, в т. ч. грижеві утвори, від процесів природного старіння хребта.

4. Консервативне лікування передбачає спокій, застосування доступних знеболюючих та протизапальних ліків, інколи використовують гормони та виконують епідуральні блокади.

5. Оперативному втручанню підлягають пацієнти з яскравою клінічною симптоматикою, котра засвідчена наявністю грижі на знімках МТР при умові неефективного консервативного лікування. Операція сприяє прискоренню одужання хворих, бо відразу знімає компресію нервів та мозку. Співвідношення між оперованими та не оперованими хворими з грижами міжхребцевих дисків складає один до десяти.

6. У ряді випадків існують абсолютні покази до виконання оперативних втручань, котрі покликані попередити параліч чи порушення функції тазових органів. Відмова від таких операцій може загрожувати тяжкими ускладненнями.

7. Грижі міжхребцевих дисків, навіть якщо вони є явною патологією, за рік - два можуть самостійно розсмоктуватись. Зрештою, більшість хворих навіть без усякого лікування самостійно одужують. Це природній процес дегідратації (висихання та зморщування) гриж. Ніякого впливу на це явище не мають методи традиційної та нетрадиційної терапії. В усякому випадку відсутність на контрольних МТР попередньо діагностованої грижі не є чудом і не є надзвичайним впливом на хворого дій лікарів чи цілителів. Цей факт природного зникнення чи зменшення гриж, що невідомий хворим людям, може бути підставою для спекуляцій комерційно налаштованих фахівців традиційної чи нетрадиційної терапії, а також нейрохірургів. Однак, самостійне розсмоктування чи всихання гриж ще не гарантує повного одужання хворих.

8. Непотрібні (зайві) операції при грижах міжхребцевих дисків виконуються не тільки в Україні, але й у країнах ЄС та Північної Америки. Уникнути цього можуть консультації в декількох нейрохірургів. Пріоритет слід надавати більш досвідченим лікарям з високим ступенем довіри пацієнтів.

9. В США на 1 мільйон населення щороку виконують 800-1000 операцій з приводу гриж міжхребцевих дисків.

10. Операція під операційним мікроскопом – мікродискектомія – є «золотим стандартом» оперативних втручань на хребті. Інші методи : лазерна та плазменна дискектомія нині не мають наукових доказів їх ефективності. Ендоскопічна дискектомія немає ніяких переваг над мікроскопічною дискектомією. Мікродискектомію вперше в Україні у 1993 році запровадив в клінічну практику директор Міжнародного центру нейрохірургії І.П.Курілець.

Повернутися у розділ